Utworzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest efektem wejścia w życie nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz towarzyszących jej regulacji prawa miejscowego.
Zespół interdyscyplinarny to grupa osób reprezentująca instytucje i organizacje, której celem jest podejmowanie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zespół interdyscyplinarny powołuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta na mocy art.9a ust.2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
Zespół Interdyscyplinarny w Nieborowie został powołany Zarządzeniem Wójta Gminy Nieborów nr 24/2025 z dnia 3 marca 2025 roku. Zespół działa w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nieborowie:Aleja Legionów Polskich 26, 99-416 Nieborów, pokoje: 204,205,212.
Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli różnych instytucji oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, diagnozowanie problemu przemocy , podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą domową, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą oraz rozpowszechnianie działań w stosunku do osób stosujących przemoc.
Celem powołania Zespołu Interdyscyplinarnego jest szybsze i skuteczniejsze podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa, wstrzymanie zjawiska przemocy w rodzinie a także planowanie i realizacja działań pomocowych w oparciu o diagnozę potrzeb (w tym realizacja procedury Niebieskiej Karty).
Podstawowym celem działania Zespołu Interdyscyplinarnego jest koordynacja działań w celu skutecznego rozwiązywania problemów określonych rodzin. Koordynacja ta łączy w sobie konieczność przepływu informacji między instytucjami mogącymi zapewnić pomoc, wypracowanie modelu pomocy dostosowanej do problemów danej rodziny oraz najbardziej efektywne, realne udzielanie pomocy.
SKŁAD ZESPOŁU TO PRZEDSTAWICIELE:
- jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
- gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
- policji,
- oświaty,
- ochrony zdrowia,
- organizacji pozarządowych,
- kuratorów sądowych.
- prokuratorów,
czasami również:
- przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej
- przedstawicieli podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej
PRZEMOC
Przemoc w rodzinie, określana także jako przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Przemoc może pojawić się w życiu każdej osoby, bez względu na jej wiek, płeć, poziom wykształcenia, pochodzenie czy status materialny. Jednak żadna osoba, która jej doświadcza nie jest skazana na jej doznawanie. Przed doznawaniem przemocy można się bronić – trzeba jednak przerwać milczenie i zwrócić się o po pomoc do specjalistów.
Podejmowanie działań w środowisku wobec rodzin dotkniętych przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą. Wszczęcie procedury następuje poprzez wypełnienie formularza A „Niebieska Karta”. Zespół Interdyscyplinarny powołuje Grupy Diagnostyczno-Pomocowe w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy domowej w indywidualnych przypadkach
Czym jest procedura Niebieskie Karty?
- Zakres działań podejmowanych na rzecz rodzin dotkniętych przemocą zostały określone w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 06 września 2023 roku w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”.
- Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy domowej.
- Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”
- Kartę wypełnia przedstawiciel właściwej służby, gdy w toku prowadzonych czynności służbowych poweźmie podejrzenie o stosowaniu przemocy domowej. Każdy, kto wypełni Kartę A, przekazuje ją w ciągu 5 dni do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego.
- Do wypełniania formularza „Niebieska Karta – A” są zobowiązani:
- Policjant, przedstawiciel jednostki organizacyjnej pomocy społecznej – pracownik socjalny, przedstawiciel ochrony zdrowia – lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, przedstawiciel oświaty – nauczyciel, przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
- Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą domową.
Pomocne numery telefonu dla osób dotkniętych przemocą:
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
– tel.800 120 002 (linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu) oraz e-mail: niebieskalinia@niebieskalinia.info; - Numer alarmowy – Tel.112
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nieborowie, tel: 46 838 56 82
Metryka
- opublikował: Rafał Delugadata publikacji: 2025-07-15 09:23
- zmodyfikował: Rafał Delugaostatnia modyfikacja: 2025-07-15 09:37
Rejestr zmian
- zmieniono 2025-07-15 09:32 przez Rafał Deluga
- zmieniono 2025-07-15 09:37 przez Rafał Deluga