Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Gmina Nieborów przystąpiła do realizacji zadania pt. „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” – EDYCJA 2025, który finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego Funduszu Solidarnościowego.
wartość dofinansowania – 327 900, 00
całkowita wartość – 327 900, 00
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresatami Programu są:
1) dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności,
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
c) lub traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z
niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny
osobistej;
2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w
rodzinie;
3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się
z otoczeniem.
Odbiorcami Programu są mieszkańcy Gminy Nieborów.
Usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
W tej chwili w Gminie Nieborów usługi asystenta świadczy 6 osób.
Osoby zainteresowane, które chciałyby skorzystać z Programu, proszone są o kontakt z - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nieborowie pod numerem telefonu 46 838-56-82, lub w siedzibie GOPS, pokój 204/205.
Metryka
- opublikował: Rafał Delugadata publikacji: 2025-02-07 07:58
RZĄDOWY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY DOMOWEJ NA LATA 2024-2030 DOFINANSOWANIE FUNKCJONOWANIA ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
Zadanie: Dofinansowanie funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego.
Udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie realizacji zadania własnego gminy, tj. funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego ze środków finansowych pochodzących z rezerwy celowej budżetu państwa.
wartość dofinansowania – 6000,00 zł
całkowita wartość – 7500, 00 zł
Gmina Nieborów podpisała Umowę o dofinansowanie w 2024 roku funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego ze środków finansowych pochodzących z rezerwy celowej budżetu państwa na łączną kwotę 6 000,00 złotych.
Środki mogą zostać przeznaczone na wydatki związane z funkcjonowaniem zespołu interdyscyplinarnego, tj.:
1) organizację posiedzeń zespołu interdyscyplinarnego (zakup artykułów biurowych, wody, kawy, herbaty itp.),
2) zakup komputera, drukarki lub innego urządzenia na potrzeby działalności zespołu interdyscyplinarnego,
3) zakup i utrzymanie programu informatycznego do obsługi administracyjnej zespołu interdyscyplinarnego,
4) przyznanie dodatków zadaniowych/specjalnych członkom zespołu interdyscyplinarnego,
5) inne uzasadnione wydatki przeznaczone na funkcjonowanie zespołów interdyscyplinarnych
Celem zadania: jest zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy domowej poprzez podniesienie jakości i sprawności funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego.
Metryka
- opublikował: Rafał Delugadata publikacji: 2025-03-21 13:05
- zmodyfikował: Rafał Delugaostatnia modyfikacja: 2025-03-21 14:03
Program pn. „Dofinansowanie wynagrodzeń jednostek pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027”
Program pn. „Dofinansowanie wynagrodzeń jednostek pracowników jednostek wspierania rodziny
i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027”
Gmina Nieborów otrzymała dotacje celową z budżetu państwa w ramach rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń jednostek pracowników jednostek wspierania rodziny
i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027”
wartość dofinansowania – 5385, 15 zł
całkowita wartość – 5385, 15 zł
Program rządowy został wprowadzony uchwałą Nr 63 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024–2027”.
Program podkreśla ważną rolę pracowników systemu pieczy zastępczej.
W ramach realizacji przewiduje się wypłatę dodatków motywacyjnych w wysokości
1000,00 zł brutto miesięcznie dla pracowników określonych w ww. uchwale.
Celem Programu jest dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zatrudnionych na podstawie stosunku pracy przez jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego lub przez podmioty wykonujące zadania publiczne na ich zlecenie.
Metryka
- opublikował: Rafał Delugadata publikacji: 2025-03-21 13:45
Program pn. Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027
Program pn. Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027
Gmina Nieborów otrzymała dotacje celową z budżetu państwa w ramach rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027”.
wartość dofinansowania – 28 574, 00 zł
całkowita wartość – 28 574, 00 zł
Program rządowy został wprowadzony uchwałą Nr 62 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”. W ramach realizacji przewiduje się wypłatę dodatków motywacyjnych w wysokości 1000,00 zł brutto miesięcznie dla pracowników określonych w ww. uchwale.
Celem Programu jest dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027.
Dodatek motywacyjny otrzymują wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie.
Program podkreśla ważną rolę pracowników samorządowych pomocy społecznej.
Program jest finansowany z dotacji celowej z budżetu państwa.
Metryka
- opublikował: Rafał Delugadata publikacji: 2025-03-21 13:35
Program "Asystent rodziny w 2024 r."
Program pn. "Asystent rodziny w 2024 r."
Gmina Nieborów przystąpiła do Programu „asystent rodziny w 2024”. otrzymała w 2024 r. dofinansowanie dodatków do wynagrodzenia i kosztów zatrudnienia asystentów rodziny.
wartość dofinansowania – 19 738,00 zł
całkowita wartość – 64 886, 28 zł
Głównym celem dofinansowania jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również realizacji przez asystenta rodziny wsparcia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, co czyni asystenta rodziny ważnym ogniwem w systemie wsparcia rodzin.
Zadanie realizowane przez beneficjenta polega na realizacji przez asystenta/asystentów rodziny wsparcia, o którym mowa w art. 15 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz pozostawanie w gotowości przez asystenta rodziny do realizacji wsparcia dla kobiet
i rodzin wynikających z art. 8 ust 2 i 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Celem wykorzystania środków z Funduszu Pracy jest wzmocnienie asystentów rodziny
w systemie wspierania rodziny, w tym realizacji przez asystenta rodziny wsparcia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin.
Metryka
- opublikował: Rafał Delugadata publikacji: 2025-02-07 07:56
Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” - edycja 2024
Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” - edycja 2024
Gmina Nieborów przystąpiła do realizacji zadania pt: Program „Asystent Osobisty Osoby z niepełnosprawnością” - edycja 2024, który finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego Funduszu Solidarnościowego.
wartość dofinansowania – 329 489, 44 zł
całkowita wartość – 329 489, 44 zł
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:
- dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym albo traktowanymi na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm).
Celem rozpowszechnienia usług asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z
niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego
życia. Tak więc, nadrzędnym celem usług asystencji osobistej powinno być dążenie do
poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia
możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
Odbiorcami Programu są mieszkańcy Gminy Nieborów.
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby
z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym:
1) wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym
utrzymaniu higieny
osobistej;
2) wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w
rodzinie;
3) wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z
otoczeniem
Osoby zainteresowane, które chciałyby skorzystać z Programu, proszone są o kontakt z - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nieborowie pod numerem telefonu 46 838-56-82, lub w siedzibie GOPS, pokój 204/205.
Metryka
- opublikował: Rafał Delugadata publikacji: 2024-02-14 08:16
Program Posiłek w szkole i w domu na lata 2024-2028
Wieloletni Rządowy Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028
Gmina Nieborów zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz Uchwały Nr 149 Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2023 r. w sprawie wieloletniego rządowego programu “Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024 – 2028 (M.P z 2023r., poz.881) realizuje w/w program, dofinansowany ze środków budżetu Państwa.
Program „Posiłek w szkole i w domu” zapewnia pomoc zarówno dzieciom, które wychowują
się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji, jak i osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach.
Program przewiduje wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku,
świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności albo
świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Program ma charakter
całoroczny.
Istotnym elementem Programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym
zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej. Takie rozwiązanie daje
bowiem większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których przygotowywane
są posiłki, oraz nad procesem ich przygotowywania.
Celem Programu jest również zapewnienie wsparcia finansowego organom prowadzącym
publiczne szkoły podstawowe, w tym szkołom artystycznym realizującym kształcenie ogólne
w zakresie szkoły podstawowej, w organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków
w szkołach.
Ze środków przekazywanych gminom w ramach Programu dofinansowane zostaną zarówno
posiłki wydawane na stołówkach, jak i te dowożone osobom dorosłym, w tym osobom
niewychodzącym z domu (np. ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność),
niebędącym w stanie przygotować sobie codziennie gorącego posiłku.
W Programie przeznacza się środki na dowóz posiłków.
Program przewiduje również możliwość zwiększenia przez wojewodę proponowanej kwoty
dotacji w wysokości do 5% dla gmin, które realizują posiłek w bezpośrednio prowadzonych
przez siebie stołówkach w ramach modułów 1 i 2.
W ramach Programu opracowane zostały 3 moduły:
1. MODUŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY;
2. MODUŁ DLA OSÓB DOROSŁYCH;
3. MODUŁ ORGANIZACJI STOŁÓWEK ORAZ MIEJSC SPOŻYWANIA
POSIŁKÓW W SZKOŁACH.
Metryka
- opublikował: Rafał Delugadata publikacji: 2024-05-15 10:47
"Asystent rodziny w 2023 r."
Gmina Nieborów przystąpiła do Programu „asystent rodziny w 2023”.
wartość dofinansowania – 8236,73 zł
całkowita wartość – 10 904, 61 zł
Rządowy program wspierania rodziny "Asystent rodziny w 2023 r." został opracowany w oparciu o art. 187 ust. 1 pkt 5 oraz art. 197 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1426 i 1429) w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. z 2023 r. poz. 1923).
Celem Programu jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również zadań, o których mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. z 2023 r. poz. 1923).
W ramach Programu zostaną dofinansowane:
- dodatki do wynagrodzenia asystentów rodziny przez przyznanie asystentowi dodatku do wynagrodzenia w wysokości do 2000 zł w formie jednorazowej lub podzielonej na kilka części,
- koszty zatrudnienia asystentów rodziny - w wysokości nieprzekraczającej 80% (wynagrodzenie wraz z pochodnymi od wynagrodzeń), poniesione za okres: listopad i grudzień 2023 r.
Źródłem finansowania Programu są środki Funduszu Pracy ujęte w planie finansowym Funduszu Pracy na 2023 r. na podstawie art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".