Biuletyn Informacji Publicznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nieborowie

Wyszukiwarka

Odnośniki

Treść strony

Na czym polega?

Zasada „Złotówka za złotówkę” zmienia filozofię pomocy polskim rodzinom. Przepisy nie mogą rodzicom utrudniać życia – powinny je ułatwiać. Wzrost dochodów rodziców, zwłaszcza niewielki, nie powinien pozbawiać całej rodziny pomocy finansowej od państwa. Szczególnie, gdy dotyczy to rodziców z dziećmi w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

Dotychczas, gdy rodzina przekraczała próg dochodowy, traciła prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego. Od 2016 roku, dzięki wprowadzeniu zasady „Złotówka za złotówkę”, zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego nie będą już odbierane, a jedynie stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu.

Za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł.

Zasada „Złotówka za złotówkę” weszła w życie 1 stycznia 2016r.

Przykład

Rodzice z trójką dzieci otrzymują 500 zł świadczeń rodzinnych. Próg dochodowy uprawniający do świadczeń będzie wynosił 674 zł na osobę w rodzinie od 1 listopada 2015r.

Załóżmy, że rodzice rozpoczynają pracę na część etatu lub biorą zlecenie i przekraczają próg o 300 zł. Od 1 stycznia 2016 r. zamiast tracić cały zasiłek rodzinny wraz z dodatkami do zasiłku rodzinnego, dostaną je pomniejszone o kwotę przekroczenia. Czyli w tym konkretnym przypadku otrzymają 200 zł.

Ponowne składanie wniosków

Istotne jest, że jeżeli ktoś przed 1 stycznia 2016 r. otrzyma odmowę przyznania zasiłku rodzinnego wraz z odpowiednimi dodatkami do zasiłku rodzinnego, to od 1 stycznia 2016 r. może ponownie złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków. Wniosek ten  rozpatrzony z zastosowaniem nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2016r., tj. mechanizmu „Złotówka za złotówkę” i rodzina ta będzie mogła otrzymać świadczenia w kwocie pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego.

Co obejmuje zasada „Złotówka za złotówkę”

Zasada “Złotówka za złotówkę” obejmie zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu: urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywanie dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecka nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.


 

Metryka

  • opublikował: Lucyna Sobczak
    data publikacji: 2016-06-09 17:00
  • zmodyfikował: Lucyna Sobczak
    ostatnia modyfikacja: 2016-06-09 17:01

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 14743
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2016-06-09 17:01:13